a

İnstagram

Twitter

Copyright 2018 İlyas Bayram.
Sitemizdeki içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

09:00 - 19:00

Haftaiçi Çalışma Saatleri

0 (212) 660 06 13

Hukuki Danışmanlık Hattı

Facebook

Twitter

Instagram

Menu

Ticaret Hukuku

Avukat İlyas Bayram > Ticaret Hukuku

ticaret-hukukuTicaret Hukuku Hakkında Önemli Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti kanunları kapsamında önemli bir yere sahip olan ticaret hukuku genel kapsamlı bakıldığında tüccarlar, işletmeciler, şirketler ve tacirler için oldukça büyük önem taşıyan bir hukuki koruma biçimidir.

 

Bu kişiler için oldukça önemli olduğu bilinen ticaret hukuku karşılıklı ticaret ilişkilerinin ifalarının gerçekleşmesini ve bu ifalarda meydana gelen zararların borçlu ve alacaklı cinsinden düzenlenmesini sağlayan bir hukuk dalıdır. Bu alanda ticaret hukuku toplamda 5 farklı konuyu ele almaktadır.

 

  Şirketler hukuku, ticari işletme, kıymetli evrak, sigorta ve deniz ticareti konularını ele ticaret hukuku bu alanlarda vermiş olduğu hükümler ile birlikte karşılıklı sağlanan ticaret ilişkilerini ülke genelinde korumaya odaklı bir sistemden oluşmaktadır.

 

  Ticaret hukuku tarafından araştırılan bir mahkeme sürecinde ticaretin işleyişinde ticaret hukukuna göre bir sorun tespit edilmez ise örf ve adet yükümlerine bakılır. Buradan da bir sonuç alınamadığı takdirde son olarak genel hükümler çerçevesinde mahkeme karar kılacaktır. Ticari işletme hukukunda sadece ticaret hukuku kapsamından faydalanılmaz. Ayrıca ticari işletme hukukunda ticari örf ve adet, ticari iş, ticari işletme ve tacir kavramları bu kapsamda ele alınmaktadır.

Online Hukuki  Destek Almak ister misiniz?

  Telefon: 0 (212) 660 06 13 E-Posta: mbayram@huksav.com Adres:  Bakırköy Adliyesi Karşısı No:9 Kat:1 Daire:1 Bakırköy – İSTANBUL

  Av. Merve Bayram

  Hızlı iletisim

  Ücretsiz danısma

   Uzmanlıklarımız

   • Kişi ve Aile Hukuku
   • Bilişim Hukuku
   • Şirketler Hukuku
   • Ticaret Hukuku
   • İş Hukuku
   • Milletlerarası Özel Hukuk
   Call Now Button