a

İnstagram

Twitter

Copyright 2018 İlyas Bayram.
Sitemizdeki içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

09:00 - 19:00

Haftaiçi Çalışma Saatleri

0 (212) 660 06 13

Hukuki Danışmanlık Hattı

Facebook

Twitter

Instagram

Menu

Sözleşmeler Hukuku

Avukat İlyas Bayram > Sözleşmeler Hukuku

sozlesmeler-hukukuSözleşmeler Hukuku

Sözleşmeye taraf olan kişilerin yasal kurallar çerçevesinde haklarının korunmasını sağlayan hukuk kuralları sözleşmeler hukuku ile belirlenmektedir. Hukuk kurallarının geçerli olması için yapılan anlaşmanın yazılı olarak ve ispat edilebilir bir belge aracılığı ile yapılması gerekmektedir.

 

Sözleşmeler hukuku kişilerin haklarını korumayı sağlamakla birlikte kişilerin arasında oluşabilecek uyuşmazlıklarında çözümünü sağlamaktadır.

  Sözleşmelerin geçerli olması için her iki tarafında hür iradesi ile yapılmış olması gerekmektedir. Sözleşmelerin yazılı olmasının yanında bazı sözleşmeler sözlü olarak yapılsa bile geçerli de olabilmektedir. Konu itibariyle bazı sözleşmeler ise imzalanmasının ardından noter huzurunda ya da tapu müdürlüğünde onaylanması gerekli şartlardan biridir. Sözleşme hukuku diğer hukuk dalları ile de doğrudan orantılıdır.

 

  Son yıllarda özellikle evliliklerde sıklıkla tercih edilen evlilik sözleşmesi koşulların da bu hukuk kuralları kapsamında belirlenmiş olup noter huzurunda yapılmayan evlilik sözleşmeleri geçerlilik kazanmamaktadır. Satış ve hizmet sözleşmeleri ise belli koşullara tabi olmakla birlikte özel kurallara uygun hazırlanmayan sözleşmeler geçerli sayılmamaktadır. Gayrimenkul varlıkların satışında yapılan sözleşmelerin noter huzurunda yapılması asli koşul olmakla birlikte bu koşulu sağlamayan sözleşmeler geçerli olmamaktadır.

Online Hukuki  Destek Almak ister misiniz?

  Telefon: 0 (212) 660 06 13
  E-Posta: mbayram@huksav.com

  Adres:  Bakırköy Adliyesi Karşısı No:9 Kat:1 Daire:1 Bakırköy – İSTANBUL

  Av. Merve Bayram

  Hızlı iletisim

  Ücretsiz danısma

   Uzmanlıklarımız

   • Kişi ve Aile Hukuku
   • Bilişim Hukuku
   • Şirketler Hukuku
   • Ticaret Hukuku
   • İş Hukuku
   • Milletlerarası Özel Hukuk
   Call Now Button