a

İnstagram

Twitter

Copyright 2018 İlyas Bayram.
Sitemizdeki içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.

09:00 - 19:00

Haftaiçi Çalışma Saatleri

0 (212) 660 06 13

Hukuki Danışmanlık Hattı

Facebook

Twitter

Instagram

Menu

Borçlar Hukuku

Avukat İlyas Bayram > Borçlar Hukuku

borclar-hukukuBorçlar Hukuku Nedir?

  Borçlar hukuku karşılıklı tarafların arasında bulunan borç ilişkisinde yaşanan anlaşmazlıkların hukuki yollarla yani kanunen çözülmesine olanak sağlayan bir hukuk dalıdır. Alacaklı ve borçlunun karşılıklı ifalarında meydana gelen sorunların detaylı olarak karşılıklarının ve hükümlerinin yerine getirilmediği kanunlarca tespit edilir ve haksız olan taraf mahkeme tarafından belirlenmektedir. Borç ilişkisi, borcun sahip olduğu borcun kaynakları olarak adlandırılan konu başlığından dolayı meydana gelmektedir.

 

Borcun kaynakları; sözleşme, haksız eylem ve sebepsiz zenginleşme olarak adlandırılmaktadır. Borçlanma ayrıca hukuki işlemler ile de meydana gelebilir. Tek taraflı borçlanma veya çift taraflı borçlanma ile kişilerin borçlanabileceği hukuki olarak borçlar hukukunda belirtilmektedir.

  Borçlar hukukuna göre bir kişinin borçlanmaya yönelik ehliyetinin olup olmaması durumu da önemli bir başlıktır. Bu konuda borçlar hukuku doğrultusunda kişinin kendi iradesi ve fiili davranışları bulunmuyorsa bu kişi borçlanma sonucunda sorumlu tutulamayacaktır.

 

Bu yüzden alacaklıların bu sorumluluğun bilincinde olan kişiler ile ifa gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Eğer ki kişi bu durumdan dolayı ifayı tamamlayamaz ise alacaklı bu durumda bir haklılık sebebi gösteremeyeceği için borçlunun borcu yok sayılacaktır.

Avukat Merve Bayram

Borçlar Hukuku Konusunda  Destek Almak ister misiniz?

  Telefon: 0 (212) 660 06 13
  E-Posta: mbayram@huksav.com

  Adres:  Bakırköy Adliyesi Karşısı No:9 Kat:1 Daire:1 Bakırköy – İSTANBUL

  Av. Merve Bayram

  Hızlı iletisim

  Ücretsiz danısma

   Uzmanlıklarımız

   • Kişi ve Aile Hukuku
   • Bilişim Hukuku
   • Şirketler Hukuku
   • Ticaret Hukuku
   • İş Hukuku
   • Milletlerarası Özel Hukuk
   Call Now Button